Home Rugby RUGBY. Dinamo s-a calificat în finala Cupei României 2023

RUGBY. Dinamo s-a calificat în finala Cupei României 2023

Cupa României 2023, semifinală: Dinamo - Știința Baia Mare 42-24 (15-10)

Dinamo_-_BM_semifinala_CR_30.03.2024Dinamo a dominat semifinala desfășurată sâmbătă, 30 martie, pe Stadionul Florea Dumitrache, și are șansa de a câștiga prima Cupă a României după o pauză de 16 ani. Ultimul trofeu și l-a adjudecat în 2008. Campioana en titre, Dinamo poate realiza eventul 2023. Finala cu SCM USV Timișoara este programată pe 6 aprilie, ora 13:30, pe Stadionul Național de Rugby Arcul de Triumf.

Dinamo a început în forță meciul disputat pe teren propriu, reușind să deschidă scorul încă din minut 2 al jocului, printr-o lovitură de pedeapsă concretizată de Jondre Williams. O singură dată a fost egalitate pe tabelă, 3-3 (min. 9), după care ”Buldogii” antrenați de Sosene Anesi au preluat controlul. Două eseuri până la pauză, ambele transformate, plus  lovitură de pedeapsă ”pusă” pe tabelă de același mijlocaș la grămadă Jondre Williams au făcut ca diferența la pauză să fie consistentă în favoara dinamoviștilor.

Raportul de forțe a fost asemănător și în partea a doua, linia de treisferturi dinamovistă făcând diferența. Pe final, Dinamo a rezistat cu doi jucători mai puțin pe teren, fără să le dea adversarilor ocazia să puncteze.

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948