Home Volei masculin VOLEI MASCULIN. Dinamo s-a calificat în semifinalele Diviziei A1 după un meci de clasă

Divizia A1, play-off, sferturi (meciul 3): DINAMO - SCMU Craiova 3-1 (25-15, 24-26, 25-21, 25-16). Scor general: 2-1

434605635_922390553226186_3103349668708573582_nEchipa masculine de volei Dinamo și-a asigurat un loc în lupta pentru medalii, după ce a trecut de SCMU Craiova cu scorul general 2-1. Meciul decisive s-a disputat duminică, 31 martie, în Sala Dinamo, și a fost dominat de echipa antrenată de Bogdan Kotnik și Bogdan Tănase. Jucătorul meciului a fost Ciprian Matei.

Meciul a început cu un prim set în care Dinamo a făcut legea pe teren. Procentajul la atac este sugestiv: 72%.

În setul doi, pe fondul câtorva preluări mai puțin bune în tabăra dinamovistă, oaspeții s-au desprins la 21-17, dar chiar din acel punct Dinamo a întors jocul pe serviciul lui Bozidar Cuk și a avut o minge de set la 24-23. Craiova a fost însă mai inspirată și a câștigat setul.

Următoarele două seturi au fost la discreția dinamoviștilor, care au avut din nou procentaje ridicate în toate compartimentele.

A fost primul meci al lui Bozidar Cuk după o lungă perioadă de absență, iar prezența lui a contat enorm: la moral, dar și pe tabelă (16 puncte).

Atitudinea a fost exemplară. S-a luptat pentru fiecare minge, iar băieții au fost cu adevărat o echipă MARE.

Jucătorul meciului a fost însă Ciprian Matei: 28 de puncte: 21 atac (procentaj de 55%), 3 blocaje și 4 ași! Superb!

Bălean 14p, Mihalcea 10p, Bartha 7p, Butler 2p și Basbast 1p au punctat pentru Dinamo. Au intrat pe teren și au pus suflet: Verissimo, Yamamoto și Lakcevic (libero). Un meci pregătit excelent de Bogdan Kotnik și Bogdan Tănase!

Dinamova juca în semifinale cu Arcada Galați (system 2 din 3), primul meci în deplasare pe 6 aprilie.

CS Dinamo, 01 aprilie 2024

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948