Home Gimnastică feminin

Gimnastică feminin

GIMNASTICA. Primul concurs, primele medalii. Aniela Tudor (CS Dinamo), de patru ori pe podiumul de premiere la Cupa Nadia Comăneci!

Aniela_Toader_a_2021Cele mai mici gimnaste dela grupa de performanță a CS Dinamo, însoțite de antrenorii Anca Drăghici (a fost și arbitră) și Cristian Bățagă, au participat ieri, la Onești, la ediția a 7-a a Cupei Nadia Comăneci, competiție care prin tradiție lansează steluțele gimnasticii românești. Pentru fetițele noastre a fost primul concurs oficial.

Larisa_si_sotii_MoldovanLarisa Iordache a părăsit sâmbătă spitalul în care a fost internată miercuri, după concursul de calificare. Criza renală a fost una severă, care a necesitat administrarea unor antibiotice puternice. Aflată sub efectul acestora, Larisa ar fi riscat o accidentare dacă ar fi concurat duminică în concursul pe aparate, unde era calificată la sol și la bârnă (cu cea mai mare notă)!

Citeşte mai mult... [GIMNASTICA. Larisa Iordache nu va mai concura la Campionatul European de la Basel]

GIMNASTICĂ. Larisa Iordache s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokio

Larisa_Cristi_si_Lulu_Moldovan_CE_2021Larisa Iordache (24 de ani) a mai reușit un miracol. Valoroasa gimnastă de la CS Dinamo s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokio 2020 după ce și-a câștigat dreptul la unul dintre cele două locuri-cotă, acordate în cadrul Campionatului European de la Basel (Elveția). Larisa a încheiat concursul de calificare cu un total de 54.698 puncte.

Citeşte mai mult... [GIMNASTICĂ. Larisa Iordache s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokio]

WhatsApp_Image_2020-12-20_at_17.04Larisa Iordache (24 de ani) a încheiat în triumf participarea sa la Campionatul European din Turcia. Valoroasa sportivă dinamovistă a reușit să cucerească trei medalii în concursul pe aparate: două de aur – la bârnă și la sol, și una de argint – la sărituri. Cu argint de la echipe, Lari se întoarce acasă cu patru medalii.

Citeşte mai mult... [GIMNASTICĂ. Larisa Iordache – dublă campioană europeană la bârnă și la sol, argint la sărituri]

GIMNASTICA. Echipa feminină a României, ARGINT la Europenele din Turcia!

Gimn_echipa_fete_argint_CE_2020Echipa feminină de gimnastică a României, în componența Larisa Iordache, Antonia Duță, Daniela Trică (toate trei CS Dinamo), Silviana Sfiringu și Ioana Stanciulescu (ambele Farul Constanța) a cucerit medalia de argint la Campionatele Europene de la Mersin (Turcia), după un concurs palpitant, în care titlul european s-a decis la ultima execuție. Aurul a revenit Ucrainei, la diferența de 167 de sutimi.

Citeşte mai mult... [GIMNASTICA. Echipa feminină a României, ARGINT la Europenele din Turcia!]

Pagina 3 din 24

Săptămâna 13-19 mai

Marți, 14 mai: ZIUA DINAMO 76

Handbal. Liga Națională (etapa 25), miercuri 15 mai, ora 18:00: CSM Constanța – Dinamo

Handbal. Cupa României Râureni, Turneul Final 4. Semifinale, sâmbătă 18 mai. Ora 15:00: CS Minaur Baia Mare – CSM Constanța. Ora 17:30: Dinamo – CSM București. Duminică 19 mai: finala mică (ora 12:15); finala mare (ora 15:00). Sala Dinamo

Polo. Superliga Suzuki, finala (meciul 4), sâmbătă 18 mai, ora 20:30: Dinamo – Steaua. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 5), sâmbătă 18 mai, ora 13:00: U ELBI Cluj Napoca - Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 9), sâmbătă 18 mai, ora 18:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Fotbal. Dinamo 1948 va disputa barajul de menținere în SuperLiga Romania pe 20 mai (la Bucureșt), respectiv 27 mai (Miercurea Ciuc)

PROGRAMUL BAZINULUI OLIMPIC ACOPERIT ȘI AL SĂLII DE FITNESS ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR PASCALE.

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)