logo-Copy-2

Ghid_informare_cetateni
3_LOGO_CEC_160_principal_verde_NOU
Polo – Superliga nationala, editia 2013-2014, etapa a 2-a

D-Crisul_05Al doilea turneu de 8 echipe s-a desfăşurat în perioada 17-21 octombrie, la cocheta piscină a Clubului Steaua.

Poloiştii dinamovişti au avut o evoluţie mult mai bună, câştigând partida cu eterna rivală Steaua, chiar pe terenul acesteia şi terminând la egalitate cu Sportul Studenţesc, echipe pe care nu au reuşit să le învingă în primul turneu. Cu o singură înfrângere în faţa unei formaţii foarte puternice, CSM Digi Oradea, Dinamo se clasează în primele patru echipe ale Superligii Naţionale la polo, după primele două turnee de 8 echipe.

Rezultatele obţinute de poloiştii noştri au fost 5 victorii, un egal şi o înfrângere:

Dinamo - AMEFA Arad: 17-6; Dinamo - Crişul Oradea: 19-4; Dinamo - Rapid: 13-5; Dinamo - Poli Cluj: 24-4; Dinamo - Steaua: 7-6; Dinamo - Sportul Studenţesc: 6-6; Dinamo - CSM Digi Oradea: 7-10.

Superliga la polo va continua cu trei turnee 1-4 şi 5-8, începând cu luna noiembrie. Dinamo va juca în prima grupă valorică, alături de CSM Digi Oradea, Steaua şi Sportul Studenţesc.

Autorul articolului: Angelo Simion. Foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 21 octombrie 2013, ora 1600

Volei – Divizia A1, feminin, editia 2013-2014: etapa a 3-a

CSM Târgoviște - Dinamo Romprest București: 0-3 (18-25, 18-25, 20-25)

Sâmbătă, 19 octombrie, s-a desfășurat etapa a 3-a a Campionatului național de volei feminin, prima ligă valorică: Divizia A1.

Pentru această partidă, fetele de la Dinamo Romprest s-au deplasat la Târgoviște, acolo unde au obținut cea de-a 3-a victorie categorică din tot atâtea partide disputate până acum în actuala ediție de campionat. Evoluția scorului spune totul despre un meci fără istoric, în care singura echipă care a contat în teren a fost Dinamo.

După această etapă, fetele noastre își consolidează poziția de lidere ale clasamentului, la egalitate de puncte cu CSU Medicina Tg. Mureș și se pregătesc pentru întâlnirea cu adversarele din Constanța, programată pentru etapa viitoare, atunci când însă vor întâlni o formație departe de a mai avea evoluția foarte buna din edițiile trecute de campionat.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 20 octombrie 2013, or 2100

Volei – Divizia A1, masculin, editia 2013-2014: etapa a 2-a

Dinamo București - Explorări Baia Mare: 3-0 (27-25, 25-21, 25-16)

Sâmbătă,19 octombrie, s-au desfășurat partidele etapei a 2-a a Diviziei A1 la volei masculin. Cea mai așteptată partidă a etapei a fost cea disputată între Dinamo și Exlporări, deschisă oricărui rezultat din punct de vedere al șanselor celor două formații. Cu toate acestea, desfășurarea partidei a demonstrat cu totul altceva. Dacă în primul set disputa a fost pe măsura așteptărilor, jocul desfășurându-se într-o notă de echilibru, cu răsturnări de scor și o adjudecare la limită din partea bucureștenilor, în următoarele două seturi jocuri a decurs într-un singur sens, băimărenii contând tot mai puțin în fața unei echipe dinamoviste bine sudate și care a prestat un joc foarte bine coordonat.

Victoria din această etapă aduce din nou în portofoliul lui Dinamo toate punctele puse în joc, astfel că, după doar 2 etape, cu cele 6 puncte contabilizate până acum, Dinamo se înscrie în grupa echipelor care se bat pentru ocuparea primului loc al clasamentului.

Etapa viitoare, programată pentru sâmbătă, 26 octombrie, aduce alt test major pentru echipa noastră care se va deplasa la Zalău unde va juca împotriva CSVM-ului care vine după două victorii importante: contra Craiovei și a CSM-ului din București. Să le urăm mult succes băieților noștri care sunt foarte determinați și hotărâți ca, în această ediție de Campionat,  să ocupe un loc pe podium.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 20 octombrie 2013, ora 2030

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 7-a

Dinamo_CSMDinamo Bucureşti - C.S.M. Bucureşti: 25-18 (15-9)

Dinamo București încheie cu o nouă victorie etapa a-VII-a şi se menține în fruntea clasamentului Ligii Naționale de handbal, la egalitate de puncte cu H. C. M. Constanţa şi A. S. C. Potaissa Turda (care a trecut surprinzător cu scorul de 24-22 de Știința Municipal Dedeman Bacău). Cele trei echipe au acumulat câte 17 puncte şi sunt despărțite doar de golaveraj.

Adversara din aceasta etapă, tânăra formație C. S. M. București, a contat în joc doar primele 20 de minute, pe fondul unui joc un pic cam relaxat al dinamoviștilor care au comis multe greșeli atât în atac cât şi în apărare. Schimbările efectuate sunt inspirate şi Fuică, Nicolae, Chiruţ şi Mocanu aduc un plus în jocul gazdelor care încheie prima repriză cu un avantaj de 6 goluri (15-9). Evoluţia scorului în prima repriză a fost următoarea: min 8 :3-3; min 16: 6-6; min 21: 9-9; min 25: 12-9; min 30: 15-9.

Mult mai puternici, şi având de partea lor şi experiența competițională, alb roșii au jucat mult mai aproape de valoare lor în repriza a doua. În minutul 43 Nicolae, cu doua execuții care au ridicat publicul în picioare, şi-a dus echipa la o diferență de 10 goluri (20-10). Se joacă la spectacol, tehnicienii dinamoviști rulează întreg lotul şi numai accidentarea din minutul 52 a lui Cosmin Capotă (entorsă la genunchi) avea să umbrească puțin acest nou succes. De remarcat şi evoluția foarte bună în poarta dinamovistă a lui Bogdan Fuică. Evoluția scorului: min 34: 17-9; min 43: 20-10; min:50: 22-14; min 55: 24-16; min 60: 25-18.

Citeşte mai mult... [Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 7-a]

Bogdan_Lipianu_si_Daniel_FusaruSportivii secției de arte marțiale din cadrul C. S. Dinamo București, au participat în perioada 11 - 13 Octombrie la Campionatul Mondial de Karate SKDUN, în orașul Novi Sad din Serbia. Au participat peste 700 de sportivi din 32 de tari. Competiția sa desfășurat pe 10 suprafete de luptă (tatami) și au fost participanți de la toate nivelele de vârstă, de la copii până la veterani.

Sportivii dinamoviști au obținut 21 de medalii: 7 medalii de aur, 9 de argint si 6 de bronz

S-au remarcat:

Lipianu Bogdan - locul 1 la următoarele probe:  la kata individual, kumite individual - 65 kg, kata echipe masculin, kumite echipe masculin;
Todiras Radu - locul 1 la urătoarele probe: master, kata echipe masculin, kumite echipe masculin și locul 2 la kata individual și kumite - 77 kg;
Claudiu Cheles: locul 1 la kumite + 85 kg și la kumite echipe masculin;
Tinca Georgiana: locul 1 la kata echipe mixt și locul 2 la următoarele probe: kata individual, kumite - 55 kg, kumite echipe feminin, kata echipe feminin.

Citeşte mai mult... [Arte martiale - Campionatul Mondial de Karate SKDUN, Novi Sad, Serbia, 11-13.10.2013]

Volei – Divizia A1, masculin, editia 2013-2014: etapa 1

Phoenix Șimleu Silvaniei - Dinamo București: 1-3 (19-25, 9-25, 25-21, 20-25)

VB__22Miercuri, 16 octombrie, a debutat noua ediție de campionat la Volei masculin, Divizia A1. Pentru prima etapă, echipa noastră s-a deplasat acasă la Phoenix, cu un lot condus de antrenorul Daniel Rădulescu și compus din următorii jucători: Filip Despotovski, Mircea Roman, Marius Şoloc, Bogdan Mureşan, Marius Drăghici, Davor Brcic, Milos Gavrilovic, Bogdan Dobre şi Răzvan Olteanu.

În această primă partidă, Dinamo a reușit o victorie destul de facilă, având o evoluție excelentă mai ales în primele două seturi. Pe fondul unei relaxări a jucătorilor noștri, adversarii au reușit să revină în setul al 3-lea și chiar să-l câștige, însă finalul partidei a aparținut, din nou, dinamoviștilor care, cu scorul general de 3-1, au plecat acasă avand tolba plină cu toate cele 3 puncte puse în joc, asigurându-și un start de sezon foarte bun, pe măsura obiectivului stabilit pentru acest campionat: ocuparea unui loc pe podium.

Etapa următoare se va desfășura sâmbătă, 19 octombrie, când Dinamo va primi acasă, în noua sală din șos. Ștefan cel Mare, vizita băimărenilor de la Știința Explorări, într-o partidă care va începe de la ora 17.00 și la care sperăm să vină un număr cât mai mare de fani dinamoviști care să susțină formația noastră.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 16 octombrie 2013, ora 2330

<< Început < Anterior 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 Următor > Sfârşit >>

Pagina 571 din 686

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948